Интервю на jobs.bg с основателя на CareerPro – Теодор Димокенчев.
Все повече хора се обръщат към кариерни консултанти. Според Вас на какво се дължи тази тенденция?
Интернет направи възможно много от полезни кариерни съвети лесно да достигат широка публика. Хората са по-запознати с какво изобщо може да им помогне такава услуга и когато имат проблем, са по-склонни да потърсят консултант да им помогне с намирането на решение.
Какви са типичните услуги, които един кариерен консултант предлага, и кои от тях според Вас са с най-голяма добавена стойност за кандидатите за работа?
Единият вид услуги са по „техническата“ част на кариерата – как да напишем ефективна кариерна документация, как да търсим фокусирано работата, която ни трябва, как да се държим на интервю, така че да разберат интервюиращите нашите силни страни, как да си договорим заплатата и т.н. Вторият основен вид са свързани с меките умения – как да се разбираме по-добре с шефа и колегите, как да се позиционираме за повишение в работата и как консистентно да работим добре и да постигаме резултати. Третият вид услуги са менторски – как да имаме правилната умствена настройка по отношение на кариерата и развитието. Често кариерните проблеми се коренят в личния живот, затова и един добър консултант ще Ви пита и за него.
Кои са най-разпространените митове за кариерните консултанти?
Че ще напишат CV-то ви вместо Вас. Има такива услуги, но според мен са безсмислени. Друг мит е, че консултантите ще Ви дадат отговори на всички ваши въпроси. Това е особено видно с хора, които са цялостно неориентирани какво искат, но в същото време не са готови да променят абсолютно нищо в себе си, за да се фокусират повече. Добрият консултант ще помогне сами да достигнете отговора, а не да Ви каже точно какво да учите и какво да работите. Но за да стане това, трябва да сте отворени към самоусъвършенстване.
Какви грешки допускат типично кандидати за работа и за кои от тях дори добрият кариерен консултант не може да помогне?
Никой не може да Ви помогне, ако не си напишете сами домашното. Кариерният консултант насочва и подпомага, може и да Ви научи на конкретни техники, но не може да се яви на интервю или да гради междучовешки отношения вместо Вас, също както треньорът на футболен отбор не може да рита топката вместо футболистите. Консултантът показва пътя за решението на вашия проблем, но Вие сами трябва да го извървите.
Кой е най-често даваният от Вас съвет по време на кариерна консултация?
Много често консултирам хора, които имат доста впечатляващи постижения в кариерата, но имат ниска самооценка. Такива хора работят добре, но неоправдано страдат от ниско самочувствие. В тези случаи им обяснявам колко посредствено е всъщност средното ниво на пазара на труда и поставям техния опит в перспектива, за да разберат, че кариерата им се развива много добре и има с какво да се гордеят.
Когато сте готови, мога да Ви помогна по три начина:
- Ако имате нужда от решаване на някакъв професионален проблем или кариерно ориентиране, се възползвайте от кариерна консултация по телефон или видео.
- CV консултация чрез видеозапис – ще Ви помогне да напишете максимално ефективно CV и да увеличите шансовете си за интервю.
- Генераторът на мотивационни писма съдържа готови шаблони за писане на мотивационно писмо, три примерни мотивационни писма и подробно описание на процеса на писането и адаптирането им към различни обяви за работа.